Здравейте приятели, днес ще ви споделя рецептата ми за зелеви сърми . Могат да се приготвят по всяко време на годината, стига да има вкусно и рехаво зеле, подходящо за целта. Тук трушии рядко се приготвят и консумират. Дори не се прави кисело зеле и така зелевите сарми се приготявят от прясно зеле. Това става като зелето се потопява в тенджера с вряла вода и се попрва като се “съблича” от листата. Пълнежът се прави според вкуса на всяка домакиня (с кайма или постен), за мен лично открих, че са ни по-вкусни направени по този начин:
Продукти:
- 1 голяма прясна зелка
- 300 гр. ориз (за пилаф , тип “каролина”)
- 2 големи глави зрял лук
- 1 тиквичка
- 2 моркова
- 3 ч.л. доматено пюре
- 1 1/2 ч.ч. зехтин
- 2 с.л. магданоз, 2 с.л. копър нарязани на дребно
- сол, чер пипер на вкус
За застройката:
- 1 яйце
- 1 ч.л. нишесте
- сок от 1 лимон
Приготвяне:
Попарваме зелето в дълбока тенджера във вряла вода, като постепенно събличаме зелевите листа. Внимаваме да не се разварят и да останат цели. Когато изстинат изрязваме дебелите жилки, като разрязваме на две πο-големите листа. Посоляваме ги.
Деблите жилки и надробените листа, ако има такива ги нарязваме на дребно, употебяваме ги за да покрием дъното с тях.
Настъргваме на дребно с ренде тиквичката и морковите.
Нарязваме на дребно с нож зрелия лук.
В дълбок тиган сипваме да се загрее 1 ч.ч зехтин и задушаваме лука, после прибавяме 2 ч.л. доматено пюре, тиквичката, морковите, ориза и задушаваме заедно докато омекнат. Последнно прибавяме сол и чер пипер на вкус, магданоз и копър.
Щом като пълнежа изстине, вземаме зелеви листи, слагаме в началото на всеки лист 1 с. л. от пълнежа и завиваме на сарма.
Постиламе на дъното на тенджера нарязани на дребно изрезки от зелевите листа (жилки) и върху тях подреждаме сармите, отгоре покриваме отново със цели зелеви листа и останалото от изрезките.
Върху сармите наливаме 2 чаени чаши вода, в които размиваме 1 ч.л. доматено пюре и 1/2 ч.ч. зехтин, покриваме сармите с чиния и затискаме с камък (ако имаме за тази цел), за да запазят формата си при варенето.
Варят се около 1 час и 30 минути на слаб огън и ако има нужда се добавя още вода. След като омекнат, се застройват.
Застройката се приготвя като смесим заедно яйцето, нишестето и лимоновия сок и разбъркаме енергично с тел до еднородна смес.
Застройването става като сипваме на няколко пъти от горещия бульон в застройката и разбъркваме енергично с тел , за да не се пресече от температурата. Сипваме застройката върху горещите сарми и разклащаме тенджерата, за да попие навсякъде.
Добър апетит!
Ето и баш дегустатурката, която няма търпение да си изсуши косата от мерак да опита сармите.
До скоро!
Добре дошли в моя блог! Всички представени рецепти в блога са приготвени, оформени и заснети от мен, както и всички публикации са обект на авторско право по смисъла на Закона за авторско право и сродните му права. Можете да ги изплозвате с не търговска цел като посочите линк към тях.
Жани,
ОтговорИзтриванерадвам се, че след известно отсъствие отново си на линия и ни представяш рецепти от гръцката / и не само / кухня.И аз правя сармите понякога с прясно зеле.Баща ми обича киселото зеле само на салата, а прясното - в ястия, супи, сарми.Не съм им правила застройка, но ето - ще изпробвам и твоят вариант.
Поздрави и приятни есенни дни !
Ех, Елена! Няма време за писане, колкото повече пораства, толкова повече внимание иска!
ИзтриванеПрелесни снимки,доказващи и колко са вкусни тези сърмички:)!Поздрави:)),Жани!
ОтговорИзтриванеБлагодаря ти мила!
ИзтриванеЖани, отдавна не се беше появявала, ама малката сладурана с разрошена косичка си заслужава всеки миг внимание!
ОтговорИзтриванеСармичките изглеждат много вкусни, никога не съм опитвала такива.