събота, 25 юни 2011 г.

Пореч, Бораго (Borago officinalis)

лат: Borago officinalis, сем. Грапаволистни
гръцки: Μποράγκο, βοράγο, мποράντζα, αγγουρίτσα
Среща се още и под наименованията: Бораго, Краставична трева, Медицински/Лечебен пореч, Поточарка. Вълчо цвете, Лопох.

Борагото е оригинална подправка, ценна билка и медоносно растение.
Традиционно се отглежда като зеленчуков вид и подправка, а днес и за фармацевтични цели, заради маслото, наречено „star flower oil” или „borage oil”, което се извлича от семената му.
Ако повярваме на описанията на Диоскорид[1] и Плиний Стари[2], борагото вероятно е било растението, от сока на което е приготвяно вълшебното питие на забравата, непентес, споменато от Омир в „Одисея”. Онзи, който вземел това лекарство с вино, забравял и най-тежката скръб. Плиний го наричал «euphrosium», защото правел човека доволен и щастлив.
Както казва Омир, този сок, даващ забрава за скърбите, бил подарък на хубавата Елена от египетската царица Полидамна, за да забрави мъката си.
Истина е, че от тогава до днес това растение е било употребявано по различни начини.
Bодата, в която било накиснато, лесно утолявала жаждата, а прибавено към виното, прогонвало мрачните мисли и носело радост.
Древните гърци и ромеи ценяли силните лечебни свойства на борагото. За тях то било растение, което гарантира проявата на храброст в сраженията. Затова по време на походи и битки давали на римските войници напитка с бораго.

В Англия листата и цветовете на борагото са били една от съставките на напитката Pimms. Днес по-често се използва ментата вместо бораго.Чарлз Дикенс харесвал много една напитка, приготвена от чери (ликьор от череши), бренди, ябълков сок, захар, лимон и цветчета от бораго.

В Германия борагото е основна съставка на известната салата „Франкфурт” , а в Полша, то се използва като подправка за туршия от краставички . В средиземноморските страни борагото се яде и като зеленчук. В. От изсушените цветчета се прави чай, а в Иран е част от съставките на успокояваща напитка.

В Гърция предимно се прибавя към ястия, които се приготвят със спанак, като супи, яхнии хортопита (баница със зелении), спанакопита (баница със спанак) за да придаде аромат и вкус.



Употребяеми части в кулинарията

Растението дава свежа, вкусна и с богато витаминно съдържание зелена маса рано напролет.
За консумация се използват основно младите листа, които се добавят за аромат към салати, за готвене и като подправка. Съхранява се се отлично в хладилник, увито с навлажнена кърпа.
Старите листа също могат да се използват за храна, но предварително трябва да се протриват, за да омекнат. Застарелите листа са най-подходящи за изсушаване. Така те са отлична подправка за супи и предястия.

Ботаническа характеристика
Поречът или борагото е едногодишно тревисто растение което достига до 70 см височина. Стъблата и листата са тъмнозелени, сочни и покрити с остър мъх, със свеж вкус и аромат на прясна краставица. Цветове са красиви, виолетово-сини, събрани в рехави съцветия и с вкус на мед. Цъфти от пролетта до късно лято. Размножава се чрез семена.

Разпространение
Растението е разпространено почти в цяла Европа, европейската част на Русия и Северна Америка. Отглежда се в градините като подправка , но се среща и като подивяло растение в природата. Развива се добре върху леки, плодородни почви и дори и в саксии. Определя се като студоустойчиво растение, тъй като проявява добра сухоустойчивост и понася ниски температури. Развива се добре и в сенчести места. В България растението се среща много рядко. Култивира се много слабо и се отглежда най-вече за домашни нужди като салатно растение или като декоративно растение заради красотата му.

Лечебни свойства
Използва се широко в народната медицина и има стойност като лечебно растение. Като билка се събират стръковете, цветовете, корените и семената.
Стръковете и цветовете се берат по време на цъфтеж май-август при слънчево и топло време. Сушат се в проветриво помещение, като се осигури колкото се може повече въздушно течение или в сушилня на 50°.
Листата и цветовете имат противовъзпалително, спазмолитично и успокояващо нервната система действие.
Поречът се прилага като пикочогонно и потогонно, слабително, омекчително и противовъзпалително средство при стомашни, бъбречни и ревматични болки.
Името му идва от арабското «abu rache»- баща на потенето.

Други употреби
Борагото е прекрасно медоносно растение. Цветовете отделят достатъчно нектар, който е лесно достъпен за пчелите. От един декар, засаден с бораго се добиват 20-30 кг пчелен мед.
Това необикновено растение е от голямо значение за някои видове биопроизводство. Засадено сред редовете на ягодите, увеличава плодородието и по този начин намалява значително необходимостта от торене.

Съдържание
В последните години борагото е истинско откритие за козметиката - от него се приготвят кремове, които подмладяват кожата и я правят свежа и еластична.
Всички части на растението съдържат слуз, смоли, сапонини, танини, пентоазани, алантоин и др. Семената съдържат етерично масло, богато на гама- линоленова и линеленова киселина
(ненаситени мастни киселини, които не се произвеждат в човешкото тяло, а се набавят единствено чрез храната). Гама- линоленовата киселина се трансформира до жизненоважния простагландин Е1- вещество с противовъзпалителен и имуностимулиращ ефект.
Листата и цветовете имат високо съдържание на витамин С и А, каротин, Р, микроелементите манган, желязо, силиций, калий и голяма гама етерични масла.

Рецепти с бораго
Супа с бораго
225 гр.листа и цветчета бораго, без жилите, измити и подсушени
60 гр. ориз гласе
4 ч.ч. пилешки или зеленчуков бульон ( домашен или на кубче)
3/4 ч .чаши сметана
1 с.л масло
сол и чер пипер

В тенджерата разтопяваме маслото, прибавяме ориза и запържваме 2 минути. Прибавяме бульона и оставяме да ври 15 мин. В последствие прибавяме цветчетата и листата на борагото, като оставяме няколко цветчета настрани за украсата.Оставяме да ври още 10 мин. След това отсраняваме от огъня и когато изстине достатъчно го пасираме. Прецеждаме през сито, а малко преди да сервираме прибавяме сметаната и разбъркваме. Ако консумираме супата студена, тогава изчакваме да изстине напълно, сервираме и украсяваме с цветчетата, които сме запазили.

Майонеза
Оригинална майонеза с бораго се приготвя по следния начин: смилат се или много ситно се накълцват 100-120 г листа от бораго и се смесват с 350-400 г майонеза, разбиват се добре в хаванче или в миксер. Сместа добива приятен зелен цвят. Сервира се като предястие или гарнитура .
Цветовете могат да бъдат използвани за украсяване на изстудени напитки за освежаване.Също така могат да се захаросат и така да се използват за украсяване на тестени десерти, торти и кремове.

[1] Пиданий Диоскорид (ок 40 г – ок 90 г.) - древногръцки лекар и фармацевт
[2] Гай Плиний Секунд (ок. 23 г. – 79 г.) - римски учен и природоизпитател

Добре дошли в моя блог! Всички представени рецепти в блога са приготвени, оформени и заснети от мен, както и всички публикации са обект на авторско право по смисъла на Закона за авторско право и сродните му права. Можете да ги изплозвате с не търговска цел като посочите линк към тях.

9 коментара:

  1. Имаш ли информация за Шушан, балдаран, див кервиз, Кервел- Anthriscus cerefolium?
    Баба обичаше да го готви, сварен с оцет, олио, сол и чесън на салата. Има спицифичен аромат.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. tova e vid baldaran,raspoznava se lesno.ima vlasinki i mirihe priqtno.qdese stebloto sled kato se obeli ima vkus na morkov.stava i za salata...

      Изтриване
    2. Този коментар бе премахнат от администратор на блога.

      Изтриване
  2. От много години не бях се сещала за шушана. Едно време го ползваха много бабите за варена салата. Чувала съм, че го употребяват сушен в ястия с риба. Тук, по моя край не го употребяват. В Гърция го наричат антрИскос, но има и други синоними.
    Благодаря, че оценяваш труда ми.
    Приятелски поздрави!

    ОтговорИзтриване
  3. НЕВЕРОЯТНО РАСТЕНИЕ ЗА ХРАНА И ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА КУП БОЛЕСТИ!

    ОтговорИзтриване
  4. Баба ми правеше таратор от листата на краставичето, така наричаше това растение.

    ОтговорИзтриване
  5. Листата се панират със яйца , брашно и мляко...кисело или прясно. стават превъзходни.

    ОтговорИзтриване
  6. Краставичето, като таратор малко се начуква в хаванчето....!!!

    ОтговорИзтриване

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...